Finalists announced for WA Hotel and Hospitality Awards for Excellence

03 November, 2015 by
Danielle Bowling

The 2015 finalists for the WA AHA & Aon Hotel and Hospitality Awards for Excellence have been named, with winners announced at the Lion Gala Ball on 16 November.

The awards recognise hotels, bars, dining and entertainment venues as well as employees that “epitomise excellence within the hospitality industry,” said AHA(WA) CEO, Bradley Woods.

Advertisement

“Western Australia is fast becoming an international destination, praised for the incredible hospitality it has to offer. The venues and staff participating in these awards are evidence that the hotel and hospitality industry is keeping up with the pace and offering world class services for both locals and visitors.”

Over 1,200 guests will join the 98 venue finalists and 74 staff finalists at the awards presentation at Crown Perth later this month.

Advertisement

This year’s finalists are:

GENERAL AWARDS

Advertisement

Aon Risk Solutions Community Service Award

  • Esplanade Hotel Fremantle – by Rydges
  • Perth Arena
  • Settlers Tavern, Margaret River
  • The Skye Bar, Northbridge

The Lion Bar Presentation and Service Award

  • Bedford Arms Hotel, Brookton
  • Belgian Beer Cafe Westende, Perth
  • Blanche Bar, Karratha
  • Cottesloe Beach Hotel
  • Lucky Chan's Laundry & Noodlebar, Northbridge
  • Matisse Beach Club, Scarborough
  • Niche Bar, Leederville
  • Northbridge Brewing Company by Beerland
  • Print Hall, Perth
  • Raffles Hotel, Applecross
  • The Ashby Bar and Bistro
  • The Classroom, North Perth
  • The Queens, Highgate
  • The Stables Bar, Perth
  • Waterford Tavern, Karawara
  • Whistling Kite, Secret Harbour

Responsible Service of Alcohol Award

  • Blanche Bar, Karratha
  • Cottesloe Beach Hotel
  • Hotel Rottnest
  • Last Drop Tavern, Warnbro
  • Lucky Chan's Laundry & Noodlebar, Northbridge
  • Northbridge Brewing Company by Beerland
  • Perth Arena
  • Settlers Tavern, Margaret River
  • The Botanica Bar and Bistro, Innaloo
  • The Classroom, North Perth
  • The Skye Bar, Northbridge

Training Initiative Award

  • Adventure World, Bibra Lake
  • Kimberley Accommodation
  • Last Drop Tavern, Warnbro
  • The Brook Bar and Bistro, Ellenbrook
  • The Gate Bar and Bistro, Success
  • The Monk Craft Brewery Kitchen, Fremantle
  • The Skye Bar, Northbridge

Retail Bottleshop Award

  • Hotel Kununurra
  • Springs Tavern, Beechboro
  • The Ashby Bar and Bistro
  • The Inglewood Hotel
  • Whistling Kite, Secret Harbour

Safe Cellar Award

  • Perth Arena
  • Print Hall, Perth
  • The Generous Squire, Perth

Small Bar Award

  • Bar Lafayette, Perth
  • Blanche Bar, Karratha
  • Clarences, Mount Lawley
  • Five Bar, Mount Lawley
  • Hybla Bar and Grill, Albany
  • Kitsch Bar Asia, Leederville
  • Lot20, Northbridge
  • Ocean One Bar, Scarborough
  • The Classroom, North Perth
  • Varnish on King, Perth

Cocktail Bar Award

  • Bar Lafayette, Perth
  • Blanche Bar, Karratha
  • Kitsch Bar Asia, Leederville
  • Morries Anytime, Margaret River
  • Niche Bar, Leederville
  • Apple Daily Bar and Eating House at Print Hall, Perth
  • The Classroom, North Perth
  • The Laneway Lounge, Perth
  • The Skye Bar, Northbridge

Late Night Venue Award

  • Brass Monkey Hotel, Northbridge
  • Darlings Supper Club, Northbridge
  • Lucky Chan's Laundry & Noodlebar, Northbridge
  • Niche Bar, Leederville
  • The Laneway Lounge, Perth
  • The Skye Bar, Northbridge
  • Universal Bar, Northbridge

Environmental and Energy Efficiency Practice Award

  • CORE Cider House, Pickering Brook
  • Perth Arena

Tourism Initiative Award

  • Blanche Bar, Karratha
  • CORE Cider House, Pickering Brook
  • Hotel Rottnest
  • Settler’s Tavern, Margaret River

Redeveloped Venue Award

  • Bedford Arms Hotel, Brookton
  • Crown Sports Bar at Crown Perth, Burswood
  • Dukes Inn, Northam
  • The Harbour Master at Esplanade Hotel Fremantle – by Rydges
  • Kitsch Bar Asia, Leederville
  • Mangrove Hotel, Broome
  • Newman Hotel
  • Raffles Hotel, Applecross
  • Ria Malay Kitchen, Leederville
  • The Flour Factory, Perth
  • The Monk Craft Brewery Kitchen, Fremantle
  • The Skye Bar, Northbridge
  • Zanders at Cable Beach

New Venue Award

  • Duke Bar and Bistro, Carramar
  • Ball & Chain at Esplanade Hotel Fremantle – by Rydges
  • Golf Simulators ESP, Esperance
  • Hybla Bar and Grill, Albany
  • Lapa Brazilian Fremantle
  • Lot20, Northbridge
  • Lucky Chan's Laundry & Noodlebar, Northbridge
  • Northbridge Brewing Company by Beerland
  • Squires Fortune, Scarborough
  • The Ashby Bar & Bistro

Outdoor Area Award

  • Cheeky Monkey Brewery, Margaret River
  • Cottesloe Beach Hotel
  • Elmar's in the Valley, Henley Brook
  • Hotel Rottnest
  • Hybla Bar and Grill, Albany
  • Mangrove Hotel, Broome
  • Matisse Beach Club, Scarborough
  • PICA Bar, Northbridge
  • Bob's Bar at Print Hall, Perth
  • The Ashby Bar and Bistro
  • The Brook Bar and Bistro, Ellenbrook
  • The Queens, Highgate
  • The Royal on The Waterfront, East Perth
  • Boutique Brewery Award
  • Cheeky Monkey Brewery, Margaret River
  • Colonial Brewing Company, Margaret River
  • CORE Cider House, Pickering Brook
  • Elmar’s in the Valley, Henley Brook
  • Matso's Broome Brewery
  • Northbridge Brewing Company by Beerland
  • Settlers Tavern, Margaret River
  • The Generous Squire, Perth
  • The Monk Craft Brewery Kitchen, Fremantle

Conference and Functions Award

  • Crown Perth, Burswood
  • Esplanade Hotel Fremantle – by Rydges
  • Hotel Rottnest
  • Pan Pacific Perth
  • Perth Arena
  • The Botanica Bar and Bistro, Innaloo
  • The Breakwater, Hillarys
  • The Flour Factory, Perth
  • The Wembley Hotel

Outstanding Commitment to Workforce Development Practices Award

  • Kimberley Accommodation
  • Last Drop Tavern, Warnbro
  • Settlers Tavern, Margaret River
  • The Ashby Bar and Bistro
  • The Brook Bar and Bistro, Ellenbrook
  • The Gate Bar and Bistro, Success
  • The Skye Bar, Northbridge

Social Media Activity Award

  • Lucky Chan's Laundry & Noodlebar, Northbridge
  • Matisse Beach Club, Scarborough
  • Northbridge Brewing Company by Beerland
  • Perth Arena
  • Raffles Hotel, Applecross
  • Settlers Tavern, Margaret River
  • The Inglewood Hotel
  • The Monk Craft Brewery Kitchen, Fremantle
  • The Skye Bar, Northbridge
  • The Stables, Perth
  • Universal Bar, Northbridge

EMPLOYEE AWARDS

Cookery Services Employee Award

  • Thomas Myles – Capel Tavern
  • Geoff Franklin – Crown Perth, Burswood
  • Lauren Perry – Esplanade Hotel Fremantle – by Rydges
  • Joyanne Guastella – Five Bar, Mount Lawley
  • Mathew Wright – Greenwood Hotel
  • Matthew Shaddick – Matso's Broome Brewery
  • Anil Fernando – Perth Arena
  • Komang Warnaya – The Botanica Bar and Bistro, Innaloo
  • Josh Vears – White Salt, Sorrento

Food and Beverage Services Employee Award

  • Andrew Noll – Belgian Beer Cafe Westende, Perth
  • Lara Ducie – Blanche Bar, Karratha
  • Martyn Allum – Nobu Perth at Crown Perth, Burswood
  • Rebecka Holm – Lot 20, Northbridge
  • Annalise Fantham – Perth Arena
  • Francois Badenhorst – The Brook Bar and Bistro, Ellenbrook
  • Katherine Fry – The Carine
  • Jessamine Johnston – The Queens, Highgate
  • Abby Dunjey – White Salt, Sorrento

Front Office and Administration Employee Award

  • Lisa Coutts – Esplanade Hotel Fremantle – by Rydges
  • Benita McGinty – Fitzroy River Lodge
  • Karen Walsh – Greenwood Hotel
  • Lynn Dobson – Matso's Broome Brewery
  • Catherine Godfrey – Moonlight Bay Suites, Broome
  • Emma Sheath – Pan Pacific Perth
  • Christina Hudson – Peel Alehouse, Halls Head
  • Karla de Almeida – Perth Arena
  • Rebecca Cameron – Settlers Tavern, Margaret River
  • Debby Harvey – The Brook Bar and Bistro, Ellenbrook
  • Kathryn Johnson – The Carine
  • Barbara Anderson – The Queens, Highgate
  • Olivia Nolan – The Stables, Perth

PubTAB Operator Award

  • Krystle Connor – Beeches Tavern, Beechboro
  • Sue Marlowe – Brooklands Tavern, Southern River
  • Wikitoria Cooper – The Gate Bar and Bistro, Success

Cocktail Bartender Award

  • Sebastian Terkildsen – Lot 20, Northbridge
  • Billy Phillips – Morries Anytime, Margaret River
  • Leah Bullivant – The Ashby Bar and Bistro Andrew Bennett – The Classroom, North Perth

AHA – HGT Rising Star Award

  • Jasmine Ang – Esplanade Hotel Fremantle – by Rydges
  • Emily Postill – Northbridge Brewing Company by Beerland
  • Matthew Carulei – The Flour Factory, Perth
  • Michael Strom – The Gate Bar and Bistro, Success
  • James McMerrin – The Inglewood Hotel

Head Chef Award

  • Ameidhi Cooroopdass – Belgian Beer Cafe Westende, Perth
  • Danielle van Coevorden – Greenwood Hotel
  • Peter Temple – Kimberley Accommodation
  • Paul Beard – Perth Arena
  • Daniel Fisher – Print Hall, Perth
  • Rick Houston – Settlers Tavern, Margaret River
  • Mark Twomey – The Breakwater, Hillarys
  • Martin Lawley – The Inglewood Hotel
  • Gerrard Mitchell – The Monk Craft Brewery Kitchen, Fremantle
  • Will Fernandez – The Skye Bar, Northbridge

Venue Manager Award

  • Bart Parsons – Blanche Bar, Karratha
  • Lee Behan – Duke Bar and Bistro, Carramar
  • Rebekah Horne – Hotel Kununurra
  • Sondra Lowing – Matso's Broome Brewery
  • Kathryn Silcox – Perth Arena
  • Sebastien Lepoittevin – Print Hall, Perth
  • Allessandro Fucci – Settlers Tavern, Margaret River
  • Glen McCulloch – The Botanica Bar and Bistro, Innaloo
  • Aaron Nuske – The Carine
  • Matthew Marinich – The Monk Craft Brewery Kitchen, Fremantle
  • Padraig Kenny – The Skye Bar, Northbridge
  • Carl Leembruggen – The Stables, Perth
  • Jason Juraszek – Universal Bar, Northbridge
  • Stuart Voce – Zanders at Cable Beach, Broome

Bar Team Award

  • Blanche Bar, Karratha
  • Capel Tavern
  • Clarences, Mount Lawley
  • Ball & Chain at Esplanade Hotel Fremantle – by Rydges
  • Last Drop Tavern, Warnbro
  • The Botanica Bar and Bistro, Innaloo
  • The Stables, Perth

ENTERTAINMENT AWARDS

  • TAB Hotel/PubTAB Venue Award
  • Brooklands Tavern, Southern River
  • Port Kennedy Tavern
  • The Carine
  • The Gate Bar and Bistro, Success

Sporting Entertainment Venue Award

  • Brooklands Tavern, Southern River
  • Crown Sports Bar at Crown Perth, Burswood
  • Golf Simulators ESP, Esperance
  • Greenwood Hotel
  • Leisure Inn Rockingham
  • Port Kennedy Tavern
  • The Gate Bar and Bistro, Success
  • The Inglewood Hotel
  • The Royal on The Waterfront, East Perth
  • The Wembley Hotel

Live Entertainment Venue Award

  • Capel Tavern
  • Leisure Inn Rockingham
  • Settlers Tavern, Margaret River
  • The Chase Bar and Bistro, Baldivis
  • The Dunsborough Tavern
  • The Laneway Lounge, Perth
  • The Skye Bar, Northbridge
  • Universal Bar, Northbridge
  • Themed Venue Award
  • Belgian Beer Caf Westende, Perth
  • Durty Nelly's, Perth
  • El Rio – Mexican Bar + Kitchen, Margaret River
  • Freemasons Tavern Beverley
  • Lapa Brazilian Restaurants
  • Lucky Chan's Laundry & Noodlebar, Northbridge
  • Ocean One Bar, Scarborough
  • Print Hall, Perth
  • The Classroom, North Perth
  • The Flour Factory, Perth
  • The Laneway Lounge, Perth

DINING AWARDS

WA’s Best Steak Sandwich Award

  • The Merrywell at Crown Perth, Burswood
  • Wickepin Hotel

Contemporary Bar Menu Award

  • Blanche Bar, Karratha
  • Marine Lounge Bar at Esplanade Hotel Fremantle – by Rydges
  • Kitsch Bar Asia, Leederville
  • Matisse Beach Club, Scarborough
  • Morries Anytime, Margaret River
  • Apple Daily Bar and Eating House at Print Hall, Perth
  • The Breakwater, Hillarys
  • The Classroom, North Perth
  • The Flour Factory, Perth
  • The Laneway Lounge, Perth
  • The Stables Bar, Perth
  • Varnish on King, Perth

Casual Pub Dining Award – Metropolitan

  • The Merrywell at Crown Perth, Burswood
  • CY O'Connor Village Pub, Piara Waters
  • Durty Nelly’s, Perth
  • Ball & Chain Esplanade Hotel Fremantle – by Rydges
  • Greenwood Hotel
  • Karalee on Preston, Como
  • Northbridge Brewing Company by Beerland
  • Port Kennedy Tavern
  • Springs Tavern, Beechboro
  • Subiaco Hotel
  • The Ashby Bar and Bistro
  • The Balmoral, East Victoria Park
  • The Gate Bar and Bistro, Success
  • The Generous Squire, Perth
  • The Inglewood Hotel
  • The Queens, Highgate
  • The Royal on The Waterfront, East Perth
  • Waterford Tavern, Karawara

Casual Pub Dining Award – Regional

  • Beadon Bay Hotel, Onslow
  • Bedford Arms Hotel, Brookton
  • Cheeky Monkey Brewery, Margaret River
  • Dukes Inn, Northam
  • Eaton Tavern
  • Fitzroy River Lodge
  • Hybla Bar and Grill, Albany
  • Mangrove Hotel, Broome
  • Newman Hotel
  • Settlers Tavern, Margaret River

Family Dining Award

  • Cheeky Monkey Brewery, Margaret River
  • CORE Cider House, Pickering Brook
  • Eaton Tavern
  • Elmar's in the Valley, Henley Brook
  • Gosnells Hotel
  • High Wycombe Tavern
  • Karalee on Preston, Como
  • Lo Zucchero, City Beach
  • Recipe Restaurant, East Perth
  • Settlers Tavern, Margaret River
  • The Brook Bar and Bistro, Ellenbrook
  • The Carine
  • The Gate Bar and Bistro, Success
  • The Herdsman Lake Tavern, Wembley
  • Tony Roma’s Restaurant, Perth

Restaurant Award

  • El Rio – Mexican Bar + Kitchen, Margaret River
  • Elmar’s in the Valley, Henley Brook
  • The Harbour Master at Esplanade Hotel Fremantle – by Rydges
  • Grill and Chill, East Perth
  • Lapa Brazilian BBQ Subiaco
  • Lucky Chan's Laundry & Noodlebar, Northbridge
  • Print Hall, Perth
  • Recipe Restaurant, East Perth
  • Ria Malay Kitchen, Leederville
  • Subiaco Hotel
  • The Breakwater, Hillarys
  • The Monk Craft Brewery Kitchen, Fremantle
  • Tony Roma’s Restaurant, Perth
  • Whistling Kite, Secret Harbour
  • White Salt, Sorrento
  • Zanders at Cable Beach, Broome

Premium Restaurant Award

  • Dunes Restaurant at Berkeley River Lodge, Kununurra
  • Print Hall Dining Room, Perth
  • The Terrace Hotel, Perth

Wine List Award

  • Blanche Bar, Karratha
  • Clarences, Mount Lawley
  • Hybla Bar and Grill, Albany
  • Print Hall Dining Room, Perth
  • Settlers Tavern, Margaret River
  • The Terrace Hotel, Perth
  • Whistling Kite, Secret Harbour

OVERALL AWARDS

Group Venue Operator Award

1. Gastev Group Collective

  • Chase Bar & Bistro, Baldivis
  • Port Kennedy Tavern
  • Vernon Arms Tavern, Baldivis
  • Whistling Kite Secret Harbour

2. Lapa Brazilian Restaurants

  • Lapa Brazilian Armadale
  • Lapa Brazilian BBQ Subiaco
  • Lapa Brazilian Fremantle

3. Tenfold Investments

  • The Ashby Bar and Bistro
  • The Brook Bar and Bistro, Ellenbrook
  • The Gate Bar & Bistro, Success

4. Two Bit Group

  • Darlings Supper Club, Northbridge
  • The Flour Factory, Perth
  • Varnish on King, Perth

WA’s Best Regional Hospitality Venue
Winner to be announced on the night

Perth’s Best Hospitality Venue
Winner to be announced on the night